Czy darmowe logo
to rzeczywiście oszczędność?
Ciąg dalszy serii o logotypach. Staram się w nich pokazać, że zaprojektowanie logo dla marki to całkiem złożona kwestia. Pisałam już, że dobrze jest, gdy łączymy je ze strategią i brandingiem. Dziś przedstawię Wam argumenty stojące za stwierdzeniem, że pobieranie z Internetu gotowych, darmowych grafik może być ryzykowne dla Twojego biznesu oraz Ciebie.
Łatwe, przyjemne i darmowe logo
Decyzja zapadła – zakładasz firmę! Stwierdzasz, że potrzebujesz logo. Ma to być znak rozpoznawczy, który będzie reprezentował Twoją firmę i wyróżni Cię pośród konkurencji. Jednakże, jak to na początku działalności, chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, dlatego sięgasz po darmowe grafiki dostępne w sieci. Czy jednak warto?
Oczywiście, na pierwszy rzut oka, darmowe grafiki wydają się być idealnym rozwiązaniem. Są łatwo dostępne, nie trzeba za nie płacić, a często prezentują się całkiem nieźle. Jednak, kiedy zgłębisz temat, okazuje się, że korzystanie z nich może wiązać się z różnego rodzaju ryzykiem.
Konsekwencje użycia darmowego logo
Po pierwsze, konsekwencje prawne
Trudno mieć pewność co do legalności darmowego logo z banku zdjęć. Bywa, że grafiki są udostępniane bez zgody prawnej lub zawierają elementy, do których autor nie posiada praw autorskich. Używanie darmowego logo może wiązać się z ryzykiem naruszenia praw autorskich lub licencyjnych innych firm lub osób. W rezultacie, może to prowadzić do konsekwencji prawnych, takich jak otrzymanie grzywny lub pozwu sądowego.
Co więcej, decydując się na ofertę za kilkadziesiąt złotych, także ryzykujesz otrzymanie logo z banku zdjęć, bo tyle właśnie jest warte znalezienie odpowiedniej grafiki i dopisanie nazwy Twojej firmy. Jeśli ktoś oferuje Ci tak tanie logo, to znaczy, że ma małe pojęcie o jego tworzeniu lub przekłada ilość nad jakość. A Ty tracisz reputację, pieniądze, czas, no i logo.
Po drugie, konsekwencje wizerunkowe
Darmowe logo, choć na pierwszy rzut oka wydaje się w porządku, z reguły nie spełnia standardów jakościowych, które są istotne dla profesjonalnego wizerunku marki. Logo niskiej jakości może negatywnie wpłynąć na postrzeganie Twojej firmy przez klientów, sugerując brak profesjonalizmu i dbałości o detale. Klienci często łączą jakość logo z jakością produktów lub usług firmy. Jeśli logo wygląda amatorsko lub nieprofesjonalnie, może to zostać odebrane przez klientów jako oznaka oszczędzania na jakości i budzić wątpliwości co do jakości oferowanych produktów lub usług. To z kolei może zniechęcić potencjalnych klientów do skorzystania z oferty firmy. Tracisz reputację, zaufanie klientów, no i logo, bo odstrasza klientów.
Po trzecie, konsekwencje finansowe w dalszej perspektywie
Firmy oferujące niemal darmowe logo zazwyczaj nie zapewniają wsparcia ani dostosowania logo do potrzeb klienta. Możesz napotkać trudności w późniejszym dostosowaniu logo do zmieniających się potrzeb i strategii biznesowej, co może skutkować koniecznością ponownego projektowania logo i dodatkowych kosztów. Dodatkowo darmowe logo z Internetu może być wykorzystywane przez wiele innych firm, co prowadzi do utraty unikalności i oryginalności wizerunku. Klienci mylnie identyfikują Twoją firmę jako konkurencyjną, być może traktują Was jak sieć, co prowadzi do nieporozumień i utraty potencjalnej sprzedaży. Tracisz zaufanie klientów, no i logo, bo chyba jednak chcesz się za jego pomocą wyróżnić.
Po czwarte, zamykanie sobie drogi do rozwoju
Darmowe logo zazwyczaj nie jest dostosowane do specyfiki marki i jej wartości. Brak takiego dostosowania może utrudnić skuteczne komunikowanie się z klientami oraz budowanie rozpoznawalności marki. Logo, które nie odzwierciedla charakteru i przekazu Twojej firmy, może być mniej efektywne w budowaniu zaangażowania i lojalności klientów. Darmowe logo często jest ogólnikowe i nie wyróżnia się niczym szczególnym, co sprawia, że firma traci szansę na wyrażenie swojej unikalnej tożsamości i charakteru. Klienci mogą postrzegać firmę jako jedną z wielu, co utrudnia budowanie silnej relacji z marką. Mogą też mylnie interpretować charakter miejsca i oczekiwać usług, których nie oferujesz, np. pytać o masaż w salonie stylizacji paznokci, bo na logo wybrałaś grafikę dłoni.
Jeśli nie darmowe logo - to co?
Na szczęście istnieją co najmniej dwa rozwiązania problemu darmowego, dostępnego dla wszystkich logo, którego, mam nadzieję, nie chcesz już używać 😉 Oczywiście najlepiej zamiast polegać na gotowych grafikach z Internetu, warto skorzystać z usług profesjonalnego grafika lub agencji reklamowej. Taka inwestycja może się wydawać kosztowna na początku, ale w dłuższej perspektywie przyniesie znacznie lepsze efekty w budowaniu rozpoznawalność marki i zaufania klientów.
Jednak, jeśli masz ograniczony budżet, możesz po prostu użyć swojego zdjęcia. Twoje zdjęcie pozwoli klientom zobaczyć, kto jest osobą stojącą za usługami, co pomoże budować zaufanie do Twojej marki. Pokazanie swojego zdjęcia może komunikować też profesjonalizm i autentyczność. Poza tym ludzie lepiej zapamiętują twarze niż logo. Użycie własnego zdjęcia może sprawić, że będzie ono lepiej zapadać w pamięć niż Twoje pozłacane inicjały na beżowym tle.
Pamiętaj również, że logo to tylko jeden z elementów budowania wizerunku marki. Oprócz niego warto także zwrócić uwagę na takie aspekty jak kolorystyka, czy typografia. Wszystkie te elementy powinny być spójne ze sobą i odzwierciedlać tożsamość marki, o czym więcej piszę tutaj.
Podsumowując, choć korzystanie z darmowego logo z Internetu może wydawać się atrakcyjne, to jest bardzo prawdopodobne, że będzie działać na Twoją niekorzyść. Jeśli na początku swojej drogi biznesowej nie masz pieniędzy na stworzenie profesjonalnego, spersonalizowanego logo, a nie chcesz lub nie możesz użyć swojego zdjęcia, to rozważ skorzystanie z konsultacji odnośnie Twoich elementów wizualnych. Konsultacje są o wiele tańsze, a pomogą Ci uniknąć częstych błędów popełnianych przez początkujące przedsiębiorczynie.